Haber

Kırcaali’de aşure toplantısı

Osmangazi Belediyesi tarafından Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde düzenlenen klasik aşure etkinliği, farklı din ve dillerden insanları bir araya getirdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, aşure ikramında bulunurken birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde bu yıl 17’ncisi düzenlenen aşure dağıtım programı; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Müftüsü Basri Efendi, Kırcaali Kilisesi Papazı Petar Gerema ile çevre illerden çok sayıda davetli katıldı.

Kırcaali ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kırcaali Belediyesi ile kardeşlik bağlarının çok kuvvetli olduğunu belirterek, “Tarihten gelen akrabalık bağlarımız var. kardeş belediyemiz Kırcaali ile sosyal, kültürel ve teknik konularda güçlü bir işbirliği.Bugün farklı din ve farklı dillerden çok sayıda insan burada bir merkeze geldi.Aşura’da olduğu gibi burada da bu zenginliği ve keyfi yaşıyoruz. Çalışmalarımız insanlık ve barış adına örnek alınacak.Kardeşlik duygusunu pekiştiriyoruz.Buradaki dostluk ve kardeşliğin tüm bölge ve tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum.Yediğimiz aşureler şifa olsun. hepsi bizim için.” söz konusu.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis yaptığı konuşmada, bu yıl Osmangazi Belediyesi ile birlikte 3 bin kişiye aşure ikram ettiklerini belirterek, aşurenin kardeşlik, birlik ve beraberliğin simgesi olduğuna dikkat çekti.

Namazın ardından Önder Dündar ve beraberindekiler kazanların başına geçerek aşure dağıttı. Programın ardından lider Dündar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Plovdiv Başkonsolosu Korhan Küngerü ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’i makamında ziyaret etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

akcaabat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu